2000'ler öncesine kadar rasyonalist insanlar, deterministtik* ve gelenekselci takılan insanlardan hep bir adım önde ve kurnazdı. Fakat günümüzde artık bu geçerli değil; çünkü herkes çıkarına göre pragmatist* hareket etmeye başladı. İnanmayanların inananları punduna getirip sömürmesine şahit oldukça insanlar, her gün daha fazla oranda rasyonalist* ve bilimsel hareket etmeye başladı. Teknoloji ve bilim son 20 yılda öyle bir gelişme kaydetti ki asırlardır bilinemeyene kestirme bir cevap olan dine galebe çaldı. İnançsızların sayısı, her şeyi araştıran ve görmeden inanmayan Z kuşağı* ile birlikte tavan yapmış durumda. Son olarak gelişime kapalı Boomer* ve X kuşağı kaldı. Onlar da ölünce piyasada din ayağına kandıracak…


indikatör=osilatör=gösterge

İndikatörler(osilatörler) sayesinde bazı oranları yakalar ve nakit akışları hakkında birçok bilgi sağlayabiliriz. Bu oranlar insanların duyguları ve davranışları hakkında genel çıkarımlar yapmamızı sağlar. Bugün oldukça net bir şekilde basitleştirip, örneklendirip SOPR indikatöründen(göstergesinden) bahsedeceğim.

SOPR Nedir?

SOPR Türkçe ifade ile: ‘Bitcoin Harcanan Çıktı Kar Oranı’ demektir.

Gerçekleşen değerin (USD), çıktının yaratılmasındaki değere (USD) bölünmesiyle hesaplanır. Yani:

SOPR = Satış Fiyatı/ BTC Yaratma Maliyeti

Esasen, harcanan çıktıların işlem sırasında kârda mı yoksa zararda mı olduklarını gösterir. Bu yukarıda kalın punto ile hesapladığımız SOPR değeri> 1 olduğunda çıktılar kârda; SOPR <1 olduğunda çıktılar zararda demektir.

1 değeri çıpa bir değerdir. 1'in altındaki SOPR değeri zararına…


Gerçek bir fark sadece bilgi yoluyla yaratılabilir.

Dünya gözlerimizin önünde değişiyor. Her şeyin dijital hale geleceği bir çağa yavaş yavaş girdik giriyoruz. Bazı insanlar bu değişime direnmeye devam ediyor, ancak er ya da geç acı bir tecrübe ile de olsa, dünyanın geleceği şekillendiren yeni kurallarına uyum sağlamak zorunda kalacaklar.

Kaynak: https://pixabay.com/tr/

Dünya hareket halindeyken, ilerlemeyi durduramazsınız.
İnatla direnmek yerine yapabileceğiniz en iyi şey, yolunuza çıkan değişimi mümkün olduğunca çabuk benimsemektir. Proaktif olarak, inşa edilmekte olan yeni dünyadan mümkün olduğunca yararlanmak, gücünüzü ve gelirinizi en üst düzeye çıkarır. Statükocu kalıplaşmış düşüncelerin elbette kolaya kaçan bir çekiciliği var, ama aynı zamanda bu konfor alanı size karşı muazzam bir meydan okumayı da temsil…


%1'in bir parçası olmak için bu hataları yapmamak sizin elinizde.

(Öncelikle bu yazıyı yazma nedenim: 2021'in ikinci yarısından itibaren geçerli olmak üzere önümüzdeki kış çok ürkütücü ve aynı zamanda küresel olarak da gündemi meşgul edecek fiyat artışlarıyla karşılaşma olasılığının çok yüksek olmasıdır. Göstergeler bağırıyor: ‘Küresel salgından sonra küresel enflasyon fırtınası insanlığı vuracak.’

Fiyat artışı dalgası


Enflasyon Ataletinin Çözümü Nedir?

Önce enflasyon ve atalet kavramlarını açıklayalım.

Enflasyon Nedir?
Mal ve hizmet fiyatlarının sürekli olarak artış trendinde olmasıdır. Yani bakkala çakkala gittiğimizde fiyatların hep bir önceki alışveriştekinden yüksek olmasıdır.

Atalet Nedir?
Fizik biliminde: Eylemsizlik
Sosyal bilimlerde: Boş vermişlik ve tembellik hali.

Enflasyon Ataleti Nedir?

Enflasyona karşı alınan devlet tedbirlerine rağmen firmaların, bireylerin, finans kuruluşlarının enflasyon beklentilerini geçmiş döneme dayalı ayarlamasından ötürü fiyatların bir türlü düşme eğilimine evrilmemesidir. Aktarım mekanizmasının çalışmamasıdır.


Her gün çalışmak zorunda kalmadan hayallerdeki hayatı yaşayabilmek, hemen hemen herkesin zaten aklından geçen bir şey. Hatta bazıları için bir yaşam amacı. Ultra zenginlerin yönettiği hayat ilgi çekicidir. Zenginlik her zaman hayallerin süsü olmuştur. Fakat çok az insan, yaşamları boyunca bu ultra zenginler kategorisine katılabilir. Bazı gerçekleri bir kez keşfettiğinizde ve özümsediğinizde, ultra zenginlerin kendi zenginlik seviyelerine ulaşmalarını sağlayan mantaliteyi daha iyi kavrayacaksınız. İşte o zaman bir gün bu %0.1'lik dilime ulaşmayı haklı olarak bekleyebilirsiniz.

Kaynak: Gates Foundation

1. Para parayı çeker, çünkü bileşik faiz denen bir olgu vardır

Bunu daha önce duymuşsunuzdur. Bu, tüm ultra zenginlerin izlediği temel kuraldır. Kazanılan para yeniden yatırıma dönüştürülmeli ve gereksiz şeylere harcanmamalıdır. Zengin olmanın en kesin yolu…


Dünyanın en zenginlerinden birinin tavsiyeleri

Jeff Bezos Reyis.jpg

Zengin olmak günümüzde birçok insan için bir hedeftir. Bunu yapmak zor fakat teknolojinin nimetleriyle birlikte giderek daha fazla insan bu hedefe ulaşıyor. Son yirmi beş yılda inanılmaz büyüyen internet teknolojilerinde yalnızca tüketici olarak kalmaktansa başkaları için değer yaratmayı seçenler sermaye birikimi adına olağanüstü fırsatlar sağlıyor. Zengin olmayı başarıp finansal özgürlüğünüzü elde ettiğinizde yapacak daha zor bir şey olduğunu göreceksiniz: Sermaye birikiminizi korumak. Muazzam paralar kazandıktan sonra birkaç yıl içinde batmış olanların sayısı zenginliğini korumayı başarmış olanlardan sayıca fazladır. Nedeni oldukça basit: Zengin olmak ve zengin kalmak tamamen farklı iki şeydir. …


İçerik oluştururken bazı hile ve ipuçları

seo şeması aegeanocturne

Makale veya içeriklerinizle Google’a köprü oluşturup para kazanmak mı istiyorsunuz? SEO çalışmaları bunun için bir anahtardır. Potansiyel müşterilerinizin sayısına çarpan etkisi yaratan uygun bir araçtır. Dijital dünyada sitenizi SEO açısından optimize edilmiş bir canavara dönüştürmek ve de hedef kitleye nokta atışı ulaşmak istiyorsanız, bunun içeriği yazan kişiye bağlı olduğunu unutmayınız.


Asırlık dolandırıcılık tuzağı olan Ponzi Şeması’nın tarihi hakkında bir yazı

Charles Ponzi Kimdir.jpg

29 Haziran 2009'da 150 yıl hapis cezasına çarptırılan Bernard Madoff, 14 Nisan 2021'de hapishanede öldü. Finans piyasaları tarihinin en büyük dolandırıcılıklarından biri toprak oldu. Madoff’un sıfırdan uyguladığı saadet zinciri ise kurbanlarına 65 milyar dolardan fazlaya mal oldu.
Madoff’un kendisini yasadışı bir şekilde zenginleştirmek için kullandığı plan aslında yıllardır biliniyordu.
Ne yazık ki, insanın doğasında var olan açgözlülük ve saflık → aynı düzenek ve aynı tezgahla kötü niyetli dolandırıcıların tekrar tekrar zengin olmasına izin veriyor.(Ponzi, Kastelli, Madoff, Tosuncuk, Thodex Faruk) Bu olaylar son olmayacak, ileriki yıllarda da hep devam edecek, felsefe mantık hep aynı: Ponzi Şeması.


Genelde Bitcoin satın alan birine neden aldığını sorduğumuzda çoğu zaman cevabın mantığı aynı olur:

Bitcoin’in inanılmaz büyümesinden yararlanarak çok para kazanıp tek seferde voleyi vurmak.

Bitcoin’e yeni girenlerin çoğunluğunu esas olarak Ekim 2020'den itibaren kâr dolu saadet treninin bir yolcusu olmak isteyenler oluşturuyor. Aynı soruyu bu kez Bitcoin dünyasında biraz daha uzun süredir bulunan birine sorduğumuzda, genellikle daha ilginç yanıtlar alırız:

“Teknoloji için Bitcoin dünyasındayım.”
“Paramın üzerindeki gücü elitlerden geri almak için Bitcoin satın alıyorum.”
“Kendimi büyük parasal enflasyondan korumak için Bitcoin satın alıyorum.”
“Bitcoin satın alıyorum çünkü finansal özgürlük anlamına geliyor.”

aegeanocturnes

İçerik üretir. Dijital pazarlama, ekonomi ve finans konularında uzman. Bilim,sanat,felsefe,grafik ve video montaj konularında ise meraklı.| aegeanocturne@pm.me

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store