borsaya yönelik önemli hatırlatmalar

aegeanocturne
4 min readJan 17, 2021

Borsayla ilgili akademi ve tecrübeden damıtma stratejik tavsiyeler

Ülkemiz yatırımcısının profili dışarıdan çok iyi biliniyor. Bu yerli yatırımcı profilleri en ufak bir olayda ‘panik satışı’ ya da ‘agresif alış’ şeklinde kendini sıklıkla belli etmekte ve açık hedef haline gelmektedir.
Türkler hisse yükselirken alıyor, düşerken satıyor. Hal böyle olunca her seferinde bu yerli işlemler hüsranla sonuçlanıyor. Aslında finansal piyasaların işleyişinden bi haber olan bizim
yerli yatırımcı psikolojisini, robotlar ve tahta yapıcılar kendi lehlerine çevirmiş durumdadırlar. A1 Capital ve Merril Lynch kendi yapay zeka robotlarına bu Türk yatırımcı profillerini satır satır işlemişlerdir.
Eğer bu yazıyı okuyorsanız siz de bunların ayırdına varıp bir
strateji geliştirmeli ve de bu robotların yönlendirmelerine maruz kalmamalısınız!!!

Borsada yükseldi diye alınmaz düşüş gösterdi, saldı diye de satılmaz!! Tahta yapıcının seni diğer ky’ler ile birlikte yönlendirmesine asla müsaade etme! Kazanmak için her zaman sürüden ayrı hareket etmeli, koyunların arasında güdülen olmamalısın! Tahtacı senin eline değil, sen tahtacının eline vermelisin. Bu yüzden de mal dediğin yeşilken satılır.
Derinliği seyret, hacime bak, mal kaptırıyor mu ?Bunlar önemli nüanslar…

Kısa vadede, küçük kârlar elde etme mantığıyla yüksek montanlarla, dik şekilde yükselmekte olan(yüksek RSI) bir hisseye asla girme! Bu çok yanlış bir davranıştır. O RSI’de girdiğin yüksek montan tahtada dikkat çeker sonra seni bülbül gibi öttürürler. İlla kalın blok alış gireceksen bunun yerine ani düşüşler yaşamış ama taban yememiş(düşük RSI) hisseleri değerlendirmek yükselen hisseye girmeye oranla daha mantıklıdır daha evladır.

-Borsada bir görünen vardır. Bu endekstir.(fiyat, grafik, formasyon, gidişat gibi) bunlar grafikte kolayca görülür.(beyaz kuğular)

-Bir de görünmeyen vardır. Bu da risktir.(piyasa riski, sektör beklentisi, fiyat köpükleri, tahtacı blöfleri gibi) bunlar öyle hemen ilk bakışta pek görülemez.(siyah kuğular)
Fiyat ve grafik bir göstergedir, endekstir. Tahtacının işi de, seni şiir gibi grafikle yani görünen beyaz kuğularla aldatıp para kazanmaktır.
Borsada işlem yaparken sıradan vatandaş gibi sadece grafiğe bakıp karar verme! Her zaman görünmeyenin etkisini de hesap et.
‘Risk’ bir
siyah kuğudur. Siyah bir kuğu ortamlarda kolay görünmez, ama vardır. Tüm kuğular beyaz değildir.
Riskle kumarbazların işi vardır, bizim hedefimiz başarıdır. Ana kural her zaman para kazanmak değil, gereksiz riskten kaçınmak olmalıdır!! İlk bakışta anında görünmeyen o riskin analizini doğru yaparsanız tahtacıya karşı hamle yapmış olursunuz işte o zaman başarısız olmanız imkansız. Kırmızı yaşamazsınız, en fazla başa baş noktasında kalırsınız.

Tahta yapmak, tahta kaldırmak için hikayeye ihtiyaç vardır. Hikaye kokusu alan bir tahtacı adeta kan kokusu almış bir köpekbalığı gibidir. Hikayesi olmayan şirketin tahtasına tahta yapıcı bile gelmez. Böyle şirketlerden uzak durmakta ve zaman kaybetmemekte fayda vardır. Çünkü yatırım kararlarında zaman da bir alternatif maliyettir. Ör: Vakti zamanında bir boya hissesine yüklü girmiştim. Bir gün bakıyorum kar-zarar durumu eşittir sıfır, ertesi gün bakıyorum bir kademe eksi olmuşuz, bir sonraki gün bakıyorum bir kademe artıya geçmişiz. Böyle böyle adi tahtacı 6 ay boyunca yatayda inat etti ben de çıkmamakta inat ettim. Altıncı ay sonunda girdiğim aynı fiyattan sıfır kârla çıkmak zorunda kaldım. Şimdi ben zararsız mı oluyorum? Hayır!!. O 6 aylık süre boyunca ne kelepir hisseler kaçırmıştım, o 6 ay içinde nasıl bir değer kaybetmişti gelin bana sorun dostlar…

İşte bu 6 aylık süre içerisinde kaçırdığım fırsatlar ve ‘nin değer kaybı benim kağıt üstünde görünmeyen ama gerçekte katlanmak zorunda kaldığım alternatif maliyetim olmuştu…(Tabi benim çıktığım aynı hafta kaldırdı hisseyi &$!#% evladı orası ayrı mesele…)

1.Koşul her zaman temel analiz olmalıdır. 1.koşul sağlanıyorsa 2.koşul olan ‘’teknik analiz’’ aranmalıdır. İkinci koşul da sağlandığı vakit minimum riskle güvenli bir şekilde hisseye giriş yapabiliriz. Unutmayın minimum riskle pozisyon almak istiyorsak öncelikle ‘‘temel analiz’’ yani uygun makro-ekonomik trend, yakalanmalıdır. Bu rüzgarı arkanıza almanızı sağlayacak sizin kaybetme olasılığınızı düşürecektir.

Önemli olan haberin zamanı değildir! Teknik analiz ve beklentidir.
beklenti alınır gerçekler satılır.

Zaten bir iki gündür fiyatlanıyor olan bir hisse için piyasada haber açıklanması bekleniyorsa haber açıklanmaya yakın hisseden kaçmak gerekir. (2020 PETKM vakası~Cuma günü açıklanacak Karadeniz Gaz müjde vakası~millet mal sahibi oldu.)

Borsada her zaman yerli ve milli söylemlerden uzak durulmalıdır. Duygusuyla pozisyon açıp kapayanı her zaman yem ederler borsada.(ASELS, PETKM, TUPRS etc.)(Kaybedenin tek sermayesi ya dindir ya da milliyetçiliktir.)

İnsan ihtiyaçları ne yönde değişiyor? Dünyada hangi sektörler öne çıkmakta? Sürekli kendimize böyle sorular sorarak bu sektörleri algılama çabasında olmak gerekir ki Buffet amca misali değer yatırımları yapabilelim.

Bedava peynir fare kapanında olur! Kapanlara karşı manevra kabiliyetinin olması için her zaman %50'yi nakit tut. (Prof. Dr. İsmail Mazgit )😎

Genelde bir not düşüşünün ardından bir diğeri mutlaka gelir.

Yazar: aegeanocturnes

--

--

aegeanocturne

Bireyin kişisel çıkarı ne zaman max olur? Ancak topluma minimum katkı sağladığında. Kapitalizmin kurallarını ben değil İngilizler yazdı! | aegeanocturne@pm.me