BTC SOPR İndikatörü Nedir?

indikatör=osilatör=gösterge

İndikatörler(osilatörler) sayesinde bazı oranları yakalar ve nakit akışları hakkında birçok bilgi sağlayabiliriz. Bu oranlar insanların duyguları ve davranışları hakkında genel çıkarımlar yapmamızı sağlar. Bugün oldukça net bir şekilde basitleştirip, örneklendirip SOPR indikatöründen(göstergesinden) bahsedeceğim.

SOPR Nedir?

Gerçekleşen değerin (USD), çıktının yaratılmasındaki değere (USD) bölünmesiyle hesaplanır. Yani:

Esasen, harcanan çıktıların işlem sırasında kârda mı yoksa zararda mı olduklarını gösterir. Bu yukarıda kalın punto ile hesapladığımız SOPR değeri> 1 olduğunda çıktılar kârda; SOPR <1 olduğunda çıktılar zararda demektir.

1 değeri baz/çıpa bir değerdir. 1'in altındaki SOPR değeri zararına satışların olduğunu gösterir. Bu değer ne kadar 1'in üzerindeyse yapılan işlemler de o kadar büyük kâr oranlarıyla gerçekleştiriliyor anlamına gelir.

SOPR değeri sadece piyasanın ayı piyasasında mı boğa piyasasında mı olduğunu çıkarmakta değil; hem boğa hem de ayı piyasalarındaki hızlı fiyat hareketlerini tahmin etmekte de kullanılır.

SOPR indikatörünün 1 değerinin altında olması, ilgili varlığın satış baskısı altında olduğunu gösterir.

Örneğin: SOPR göstergesi 1 değerinin üzerindeyse fiyat da düşmeye başlamışsa, satıcıların mallarını kâr ile satmaya başladığı çıkarımını yapabiliriz.

Örneğin: SOPR değeri 1 değerine çok yakın yerlerde dalgalanma yapıyorsa yatırımcıların zararına satış yapma konusunda isteksiz bir şekilde kıvranmakta oldukları çıkarımını yapabiliriz. Bu durumda eğer ceteris paribus ise fiyat üzerinde baskı gittikçe artacaktır. Çünkü maliyetlerin etrafında çokça dolaşan bir fiyat, insanlara korku salar ki bu da kitlelerin satışa yönelimlerini artırır.

Bu değeri şuradan görebilirsiniz.

Ya da buradan grafik/chart takibini yapabilirsiniz.

Turuncu grafik Sopr değerini gösterir. Grafik 1'e yaklaştığında yapılan satışların çok küçük kârlarla ya da başa baş noktasında yapıldığını gösterir

Unutmadan, mevcut SOPR göstergelerin çoğu gecikmeli göstergeler olduğundan hesaplamalarınızı buna göre değerlendirmelisiniz. Ayrıca hiçbir zaman tek bir göstergeye bağlı kalarak yatırım kararı verilmez. Mutlaka birkaç adet daha indikatör ile destek aranmalıdır.

İçerik üretir. Dijital pazarlama, ekonomi ve finans konularında uzman. Bilim,sanat,felsefe,grafik ve video montaj konularında ise meraklı. | aegeanocturne@pm.me

İçerik üretir. Dijital pazarlama, ekonomi ve finans konularında uzman. Bilim,sanat,felsefe,grafik ve video montaj konularında ise meraklı. | aegeanocturne@pm.me