Deniz Gezmiş Kimdir?

Deniz’i Merak Eden Aydın Z Kuşağına…

aegeanocturne
4 min readMay 6, 2021

Bu yazıyı Z kuşağı ve gelecek nesiller için yazıyorum. Ülkemizde yakın tarihte olan entrikalar hiç anlatılmıyor, bilinmiyor. Çoğu genç, Deniz Gezmiş’in her yıl Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ile 6 Mayıs’ta neden anıldığını, neden idam edildiğini merak ediyor. Bilimsel gerçeklikten ve nesnel ölçütlerden uzak, camide, tekkede, zaviyede manipülasyonlu eğitim almış muhafazakar İç Anadolu kesimi, neden Deniz Gezmiş’ten nefret ediyor? Kısaca bunları açıklayacağım.

deniz gezmiş kimdir

Deniz Gezmiş kimdir?

Abd planlarını, halk hareketi ile Türk topraklarından uzaklaştıracak olması olasılığı sebebi ile 24 yaşında Abd hükümeti tarafından idamı istenen ve Türkiye tarafından da idam edilen; kısa ömrüne çok fazla bilinç ve vatan sevgisi sığdıran Türkiye halk kurtuluş ordusu lideridir.

Zamanının koşullarında elindeki az bulunur nitelikteki hukuk diploması ile darphane gibi para basabilecek iken Deniz, ülkenin o günkü koşullarına kayıtsız kalamamış, Atatürk’ün Bursa Nutku’ndan etkilenmiş, Filistin’e giderek gerilla eğitimi almış, ülkeye dönüp ülkedeki Amerikan sömürge girişimlerine ve tavizlerine karşı ayaklanıp isyan çıkarmış örgüt lideridir. Yani bir nevi Türkiye’nin Cheguevara’sıdır.

Peki Deniz’e Terörist diyenler kimlerdir?
📌 Atatürk’ün Nutuk kitabını ve Bursa Nutku’nu okumamış ya da anlamamış kişilerdir.
📌 Amerika karşısında ülke olarak neden gık diyemediğimizi mantıken anlayamamış kişilerdir.

📌 Kenan Evren’in kim için darbe yaptığını, ülkeyi kime peşkeş çektiğini, orduya kimleri soktuğunu bilmeyen cahil kişilerdir.

📌 Hemen darbeden sonra ısmarlama getirilen Özal gibi birinin Amerika’ya neler verdiğini, daha sonra neler vermeyi reddedince silahlı suikasta uğradığını ve en sonunda Özal’ın kim tarafından nasıl zehirlendiğini bilmeyen kişilerdir.

📌 Fetö gibi birini amerikanın neden koruduğunu mantıken açıklayamayan kişilerdir.( feto neden amerikada sıkı sıkı korunuyor ve ona kimse dokunamıyor?)
📌 Ülke siyasetçilerini uzun yıllar o koltukta kim tutuyor? Tansu Çiller, Deniz Baykal ve Ecevit amerikada kimin bursuyla eğitim gördü? Bunların cevabından bi haber olan kişiler Deniz Gezmiş’i sevmez.

📌 3 tarafı denizlerle kaplı cennet gibi iklimi ve arazileri olduğu halde Türkiye’nin neden bugün çıkmazlarda, intiharlarda ve güney amerika latin ülkeleri gibi ekonomik krizlerde olduğunu mantıken izah edemeyen kişilerdir.

📌 Her fırsatta fetullah ve devlet içindeki derin mafya tehlikesini işaret eden Abdi İpekçi, Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok gibi okumuş aydın kişiler neden bombalı suikasta uğradı? Neden katilleri yakalanamadı? Neden Emniyet’teki dosyaları sümenaltı oldu? Bu cinayetlerin üzerine giden Gaffar Okkan neden Diyarbakır’a sürgün edildi Diyarbakır’da daha da uslanmayan Okkan, neden suikastla katledildi? Deniz Gezmiş’e terörist diyen kişiler bu soruların cevaplarını net bilmeyen kişilerdir.

📌 Sırf batıyı rahat ettirmek maksadıyla bunca mültecinin neden TR’de maaşa bağlanıp rahat ettirilmeye çalışıldığını mantıken açıklayamayan kişilerdir.

📌 2021 Mayıs ayında Fransız ve İngilizler kıyıların ve sahillerin tadını çıkarmada kısıtlamalardan muaf olurken, ülkenin iç ve orta kesimlerindeki Türkler 1918 koşullarındaki gibi neden bozkırın ortasında yasaklarla eve sıkışmış durumdadır? Bunu gülerek sineye çeken kişilerdir.

📌 Deniz’e terörist diyenler hayatında kitap okumamış, yakın tarihini bilmeden batı taşeronluğunu yapan cahillerdir.

Deniz Gezmiş ile ilgili bir anekdot:

Deniz Gezmiş’i tutuklayan Astsubay Başçavuş sormuş:
-Oğlum sizin derdiniz ne?
Deniz: Bu milletin özgürlüğü, bağımsızlığı
Başçavuş, Şarkışla-Gemerek köyüne doğru işaret ederek:
-Hangi millet? Sizi ispiyon ederek sizin özgürlüğünüzü bitiren şu millet mi?

Merak edenler Metin Feyzioğlu’nun dedesinin yazdığı soldaki şu mavi kitabı okuyabilir.

Deniz Gezmiş’i öğrenmek, algılamak ile ilgili dizi isteyenler Türk televizyon dizi tarihinin en iyilerinden şu diziyi izleyebilirler: [Sansürsüzü nasıl bulunabilir bilmiyorum. 2006'dan sonra ülkede baskı arttıkça bu dizi de sansürden nasibini aldı. İnternette benim gördüklerimin hepsi sansürlü ve kesik kesik, belki eski dizi arşivcilerinde bulunabilir.]

Biz hiçbir zaman bütün çabamıza rağmen Türkiye’nin bağımsızlığını temin edemedik. Bugüne kadar da bu özlem içinde kaldık

Siyaset gibi boş ve kısır bir döngü asla benim ilgi alanım olmadı. Siyasal Bilgiler Fakültesi-Cebeci kampüsünde okurken dahi bir gün bile siyasetle ilgilenmemiş biriyim. Bu yazıyı siyaset zırvalamak için değil gerçek tarihi gelecek nesillere aktarmak için yazdım. Yürek denilince yakın tarihte akıllara ilk gelmesi gereken isimlerden biri olan ve idamla yargılanırken dahi kukla hakimlere kükreyebilen böyle bir yiğide hakkını vermek her okumuş aydın Türk gencinin boynunun borcudur.
Deniz Gezmiş’i merak eden ve Atatürk gibi bir liderden sonra içinde bulunduğu ülkenin nasıl bu hale geldiğini anlamlandıramayan Z kuşağına benden bir kıyak olsun bu yazı.

Bugün 6 Mayıs 2021 Üç fidanın idam edilişinin 49.yılı.

Mahir Çayan Deniz Gezmiş idamı.jpg

Bu yazıyı beğendiysen şunu da beğenebilirsin:

--

--

aegeanocturne

Bireyin kişisel çıkarı ne zaman max olur? Ancak topluma minimum katkı sağladığında. Kapitalizmin kurallarını ben değil İngilizler yazdı! | aegeanocturne@pm.me