Gate.io | Yeni Nesil Kripto Para İşlem Borsası

aegeanocturne
5 min readMay 13, 2021

Gate.io, finansal trading çağında, devrim niteliğindeki kripto para ağına kolayca erişim sağlamanız için 2013 yılında kurulmuş yeni nesil bir platform. Kaliteli startuplar¹ olduğu gibi bol miktarda altcoini bünyesinde bulunduran, Güney Kore menşeili, Çin’in yükselen yıldızlarından merkeziyetsiz bir borsadır. Bu sene sekizinci yıldönümünü kutluyor. Bu süre, sürekli değişen kripto ortamında köklü bir tecrübe işaretidir. Her gün bu kadar çok yeni hizmetin ortaya çıktığı bir dünyada, Gate.io’nun 8 yıllık çalışma süresi olması dayanıklılığın ve güvenliğin önemli bir işaretidir.

Gerçek bir trade ve coin cenneti.(Neden böyle dediğimi yazının ilerleyen kısımlarında daha açık ve şeffaf bir biçimde vurgulayacağım.)
Gate.io ile tanışmadan önce Binance’ın vazgeçilmez olduğunu düşünürdüm. Fakat son günlerde Binance’da yaşanan yoğunluk ve hukuki sorunlardan ötürü zaman zaman işlemler kısa süre de olsa sekteye uğrayabiliyor.(bkz1.👆🏼 ), (bkz2.👆🏼 ). Bu da açıkçası canımı sıkmaya başladı. Bu yüzden son bir haftadır Binance’daki hesabıma artık nadiren bakıyorum. Artık ana ekran olarak hep Gate.io borsası açık. Nasıl ki Çinli Xiaomi ve Huawei iPhone’un en güçlü avantajlı alternatiflerinden ise aynı şekilde Gate.io da Binance’a göre seçilebilecek en avantajlı borsalardan. Ayrıca Gate.io kendi içerisinde Twitter tarzında bir sosyal medya da barındırıyor. Bu sayede beğendiğiniz faydalı bir analisti takip edebilir ve onun yaptığı yatırımları görebilirsiniz. Bu da Gate.io’nun yatırımcı ve trader dostu olduğunun en açık göstergelerinden birisi. Çünkü bu sayede farkında olmadan finansal okur yazarlığınıza da katkı sağlamış oluyorsunuz.

gate.io Türkiye

Gate.io platformu, Gate Technology Inc. şirketinin bir parçasıdır ve kullanıcılarına daha düşük komisyonlar ile avantajlar sunabilmek adına vergi cenneti olan ABD-Virginia Adaları’nda bir kayıt adresine sahiptir. Platformun ara yüzü oldukça yaygın bir forma sahiptir ve kullanıcıların kendi stratejisine bağlı olarak seçebilecekleri doğrusal veya hacimsel grafikler bazında indikatörlerle donatılmıştır. Kullanıcılar, grafiklerin ölçeğini barların boyutundan veya zaman aralığından seçebilirler. Kısacası teknik analiz için çok çeşitli araçlar vardır.

Gate.io’nun en büyük avantajı:

Her zaman en yeni alt coinleri listeleyen piyasadaki ender borsalardan biri olmasıdır. Popüler borsalarda satışı olmayan fakat potansiyel barındıran ve gelecek vadeden bir coin bulduğumda direk Gate.io’ya yönelirim. Zaten genelde yatırımcılar, her zaman en yeni ve envai çeşitteki alt coinleri bünyesinde bulundurduğu için gate.io ile bu şekilde tanışıyor. Nitekim benimde tanışıklığım biraz öyle oldu. Listesinde yer alan ve benim de takibimdeki altcoinlerin arasından her gün 20–30 tanesi en az %50 ve üzeri peakler yapınca Gate.io dikkatimi çekmişti.
Bir diğer ciddi yatırımcı kitlesi ise Binance’da kote olmayan ama gelecek vaat eden coinleri Gate.io’da ilk çıktıklarında satın alıp uzun vade yatırımı yapan yatırımcılar...

Sonuç olarak ilginç bir şekilde, yıldızı parlayacak olan altcoinlerin piyasasının döndüğü ve bu altcoinlerin yeni yeni ön plana çıkmaya başladığı yer olan Gate.io borsası bunları yatırımcılarına önceden satın alabilme imkanı sunuyor. Örneğin, bu yılın başlarında, gate.io platformunda başlatılan projelerden biri olan DAO projesi, sadece bir ayda yalnızca 0,1 USDT’den 6,69 USDT’ye çıkarak 66 katın üzerinde kar elde etti. Gate.io Startup, yalnızca projelerin kalitesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bu projelerin insanlar tarafından talep edilmesini sağlayarak fiyat hareketlerinin en üst düzeye çıkmasına yardımcı olmaya çalışır.

Her gün genişleyen blok zincir teknolojisinde Gate.io, 700'ün üzerinde kripto varlık ile hizmet vermeye devam etmektedir:

kaynak: gate.io

Prometeus (PROM), BitTorrent (BTT) , SHIBA INU (SHIB), Dogecoin (DOGE), Akita Inu (AKITA), BambooDeFi (BAMBOO), Alpaca Finance (ALPACA), Feg Token (FEG), Pig Finance (PIG) gibi son günlerde yukarı yönlü büyük hareket gerçekleştirip dünya çapında adından söz ettiren kripto varlıkların hareket öncesinde piyasasının dönmeye başladığı yerlerden biri olan Gate.io, kullanıcılar arasında genellikle ‘damızlık hayvan pazarı’ olarak anılıyor.

Neden Gate.io’yu seçmeli?

Güvenirlik derecesi yüksek bir borsa bulmak sorundur. Astronomik fiyat artışları sergileyen altcoinleri bulmak ise daha büyük meseledir. Gate.io, bu iki meselenin ortak çözüm kümesini sunuyor. Gate.io sırtını herhangi bir devlete dayamış, bir devletin boyunduruğu altında olan organize bir piyasa değildir; merkeziyetsiz tezgah üstü spot² piyasadır. Bu da şu demektir, çılgın bir devlet yetkilisi çıkıp bu borsanın düzenlemesine karışamaz. Gate.io bu sayede güvenli ve adil bir değişim olduğu için ününe kavuşmuştur ve dünya çapında yüz binlerce trader tarafından kullanılmaktadır.

En iyi kripto alım satım spot² borsaları listesinde Gate.io şu an itibariyle 7. sıradadır. Bu sıralama şu dört unsurun ortalamasına göre belirlenir:
1) Trafik artışı,
2) Likiditesi
3) İşlem hacmi (volume)
4) Yasallığına duyulan güven

Gate.io bu dört unsurun miktarına dayalı olarak belirlenen liste sıralamasını ve puanını günden güne artırmaya devam etmektedir. (Ayrıca bu prestijli sıralamada güven vermeyen şaibeli Türk borsalarının ise epey sonlarda yer bulmaları da ayrı bir şeffaflık emaresidir. Liste👆🏼)

Kaynak: https://coinmarketcap.com/rankings/exchanges/

Gate.io Mesai Saatleri ve Müşteri Hizmetleri

Gate.io da her kripto borsası gibi 7/24 hizmet vermektedir, müşteri hizmetleri ile bağlantıya geçmek isterseniz support@mail.gate.io adresine sorununuz ile ilgili bir e-posta göndermeniz gerekir muhtemelen birkaç saat içinde dönüş alırsınız.

Gate.io Binance Transfer Süresi Ne Kadar?

Binance’dan Gate.io’ya yapılacak transferler hangi kriptoyu gönderdiğinize bağlı olacaktır. Ağ yükü genellikle BTC gibi daha yüksek hacimli coinler için daha yüksek olacağından bu işlemlerin süresi genellikle bir saatten bir kaç güne kadar çıkabilmektedir. Daha az popüler altcoinler genellikle aynı gün içinde daha hızlı işleme alınır ve gönderilir.

En hızlı, en kısa ve ucuz maliyetli para aktarımını sağlayabilmeniz için bir yol göstereceğim. Bunu Binance üzerinden göndererek yapacağız:

1. Tron veya Usdt alıyoruz.
2. Usdt ise usdt’yi TRC-20 ağıyla, Trx ise yine TRC-20 ağıyla göndermek en az gönderim ücretiyle yollamanızı sağlıyor.
3. Binance’de cüzdanda para çekme sekmesine gelip Usdt’yi veya Trx’i ve yanında TRC-20 ağını seçiyorsunuz.
4. gate.io’dan yatırma sekmesinden Usdt’ye veya Trx’e gelip deposit sekmesine gelip üstten TRC-20'yi seçiyorsunuz. İlk seçtiğinizde yaklaşık 5 dakika kadar size adres vermez, bu sürede biraz beklemeniz gerekiyor.
5.Size verilen “t” (büyük harf) ile başlayan cüzdan kodunuzu kopyalayıp Binance’de para çekme sekmesine TRC-20 ağına yapıştırıyorsunuz.
6. Yaklaşık 2 dakika içinde cüzdanınıza geçmiş olacaktır.

Bu 6 adımı gerçekleştirirken problem yaşadıysanız, en düşük komisyonla Binance’dan Gate.io’ya para aktarım bonus videolu anlatımı buyrun:

Dipnotlar:

¹Startup: Gate.io’da yeni listelenecek coinlerin listelenmeden önce belirli bir miktarının kullanıcılara sabit bir fiyattan sattığı projelerdir.
Yani diğer bir deyişle ve borsa jargonu ifadesiyle piyasada yeni işlem görmeye başlayacak olan coinlerin halka arzıdır.

²Spot: anlık olarak gerçekleşen piyasa sıfatı. Vadelinin karşıt anlamlısıdır. Normal(piyasa) Emir, Limitli Emir, Zincirleme Emir, Koşullu Emir gibi emir türleri vardır.

--

--

aegeanocturne

Bireyin kişisel çıkarı ne zaman max olur? Ancak topluma minimum katkı sağladığında. Kapitalizmin kurallarını ben değil İngilizler yazdı! | aegeanocturne@pm.me