Kanal İstanbul Neden Sakıncalı?

Kanal İstanbul tezgahı yapılınca ne olacak?

aegeanocturne
2 min readMay 22, 2021

Kanal İstanbul nedir?

Yapay olarak yeni bir boğaz yapalım, boğaza nazır yalılar inşa edelim bunları da döviz karşılığında yabancılara peşkeş çekelim… Johny gelsin versin dövizi alsın yalıyı… Müstemleke ülkelerde olduğu gibi yabancılar TC’nin kaymağını yiyip keyfini sürsün.’ beklentisinde bir projedir.

Kanal İstanbul’un sağındaki solundaki arsaları alanların kısa vadedeki kanal manzarası mutluluğu için yani kanal manzaralı yalı, kanala yakın fabrika arsası alan 5–10 kişinin servet katlaması uğruna koca bir halkın uzun vadedeki mutluluğu çöpe atılıyor.

Nasıl olsa dert, kahır çekmeye iyice alıştılar.’ mantalitesiyle halkın sırtına hazine garantili inşaat borcu ipotek ediliyor. Ek olarak Rusya gibi bir dost komşu da TR’ye düşman ediliyor. (Rusya’dan turist geliyor, Rusya’dan Mersin Akkuyu Nükleer Enerji Santrali yapım yardımı alıyoruz, Rusya’dan buğday, doğalgaz alıyoruz.) Rusya’nın tek sıkıntısı, bu kanal yapıldıktan sonra Amerika’nın allem edip kallem edip bu kanaldan Karadeniz’e sızmak için kullanma olasılığı…

Kanal İstanbul’un gerçek yapım amacı nedir?

Örneğin: Sadece 1,6 milyar dolar yapım maliyeti olan bir köprüye özel şirkete bu iş için 12–13.0 milyar dolar ödeme garantisi nasıl verilir?

⏳ Geçmişte Deli Dumrul köprüsü ve havalimanlarına bu hazine garantileri verildi mi? — Verildi.
⏳ Kıyı sahil şeritlerinde yerli halk kamçıyla eve tıkılıp dövizi olan turistlere full eğlence ayrıcalığı verildi mi? — Verildi.
⏳ O garantiler verildikten sonra ülkenin şaftı kaydı mı? — Kaydı.
⏳ Bugün hazinenin üzerindeki bu borç yükü, halkın üzerinde ekonomik ağırlık yapıyor mu, halk bir şeyler hissediyor mu? — Hem de iliklerine kadar.
⏳ Hazinenin borcunu ödemekten ekonomi pastasında kendine dilim bulamayan insanlar ekmek, aş bulamadıkları için bunalıma girip bir bir leblebi gibi intihar ediyor mu? — Ediyor.!!

Ekonomi, yol ve inşaat vasıtasıyla milyonların sırtından çok küçük bir zümreye sürekli kaynak aktarmak demek değildir! Bu bir kısır döngüdür.
Yerli halka din, iman, millet, allah, gayret dayanın şu piramidi de hayırlısıyla inşa edelim. Yabancıya ise, gelin satın alın tatil yapın, keyfini sürün, döviz getirin!!!
Ekonomi, Norveç, Finlandiya, Kanada gibi toplumun genelinin refah düzeyini artırmaktır, sadece elit küçük bir zümre eş-dostun refah düzeyini değil.

Ne olduysa o hazine garantili köprü, havalimanı inşaatlarından sonra olmadı mı?
Su an halihazırda ülkemizde her gün kıyamet gibi açlıktan intiharlar kopuyorken hazine garantili Kanal İstanbul projesinden sonra halkın ekonomik durumu neçe olacaktır? Türk halkının düştüğü şu anki satın alma gücü, daha aşağıda hangi seviyelere gerileyecektir? Hayal etmek hala bedavayken, sadece hayal edin. Aksi halde patates, soğan, un, bulgur, tarhana yemeyi hayat felsefesi edinmiş, uzun etek giyip Bim’de aktüel ürün kavgası yapan ayak takımı teyze ve dayıların holiganlığında Çernobil olacak o ülke.

📣 Aegeanocturne araştırır, düşünür ekonomi ile ilişkilendirir.

--

--

aegeanocturne

Bireyin kişisel çıkarı ne zaman max olur? Ancak topluma minimum katkı sağladığında. Kapitalizmin kurallarını ben değil İngilizler yazdı! | aegeanocturne@pm.me