Semantik SEO Nedir?

Semantik /es-i-o/ nedir, ne işe yarar?

semantik.jpg

1️⃣ Google’ın önerilerini dikkate alın, size hangi tonda dayı demenizi öneriyorsa Google’a o tonda dayı deyin.

Google sorgulamasında en altta size öneriler çıkar. Bu konular birbirleriyle semantiktir, yani anlamlandırılabilirdir.
Web sitenizde ya da e-ticaret sitelerinde maksimum verim ve satış hacmi yakalamak istiyorsanız içerik eklerken bu önerileri göz önünde bulundurmanızda fayda var.
Satışını yaptığınız üründe sektörünüze göre arama yapıp Google önerilerini dikkate alırsanız trafiğiniz daha çok artacaktır. Örneğin ben bu yazıda su arıtma sektöründe faaliyet gösteren bir firma olarak rollendim, kırmızı çerçevedeki önerileri de muhakkak dikkate almam gerekiyor.

2️⃣ Google’ın leb demeden leblebi diyen algoritmasını kullanın

Bizim içeriğimize anlamsal(semantik) olarak yakın, en çok merak edilen konuları bulmamıza yardımcı olan en kolay yöntemlerden biridir. İçeriğinizi genişletecek diğer alt başlıkları da burada bulabilirsiniz.(aramayı firmanın yaptığı işle alakalı genel bir sözcükle ya da terimle yaptığıma dikkat edin.)

3️⃣ Keywordtool.io aracını kullanmak

Eğer daha fazla anlamsal olarak bağlı ve Google duyarlı kelimeye ihtiyaç duyarsanız buradan bu aracı da kullanabilir, sorgu yapabilir, sihirli kelimelere ulaşabilirsiniz.
Örneğin, ben su arıtma ile ilgili bir işletme sahibiyim. İkinci grafikte görüldüğü gibi sektörümle alakalı en temel kelime veya tamlamayı(su arıtma) yazıp burada aratırım. Bana gösterilen öneriler benim sektörümle ilgili en anlamlı kelimelerdir.
Demek ki ben bu önerileri web sayfam, sosyal medya içeriğim ya da e-ticaret ürün açıklamalarımda kullanırsam Google botlarının radarına daha çok girmiş ve trafik artırmış olacağım.
🏆

web sitesi: https://keywordtool.io

4️⃣ ⃣KWFinder aracını da kullanabilirsiniz.

Yeşil çerçevede Google’a ‘su arıtma’ yazıldığında karşımıza çıkan arama sonuçlarından sırayla en çok tıklanan siteleri görüyorsunuz.

https://www.kwfinder.com

5️⃣ Google Trends kullanımı

https://trends.google.com/trends/

📌Semantik HTML

Semantik HTML, web sayfasının kod diziliminde doğru yerlere serpiştirilmiş anahtar kelimelerin, Google’ın arama motorlarıyla daha kolay anlaşmasını sağlar.

Kaynak: https://ahrefs.com/blog/semantic-search/

📌Resimlere semantik alt etiket vermeyi unutmayın!

Görüldüğü gibi kod yazımında nitelikli kod yazmak bugün çok daha önemli. Düz kodu artık ilkokul çocukları bile yazıyor. Ama biz en basitinde img verirken semantik olarak düşünür birazcık özenirsek Google arama sonuçlarında çok çok daha başarılı sonuçlar elde etmemiz mümkün.

Kaynak: https://developers.google.com

yazar: Aegeanocturne 📣

--

--

30 yaşında. Dijital pazarlama, ekonomi ve finans konularında uzman. Bilim,sanat,felsefe,grafik ve video montaj konularında ise meraklı. | aegeanocturne@pm.me

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
aegeanocturne

30 yaşında. Dijital pazarlama, ekonomi ve finans konularında uzman. Bilim,sanat,felsefe,grafik ve video montaj konularında ise meraklı. | aegeanocturne@pm.me